-Χάρη αυτό έκανα, έβαλα την μία κάτοψη (της άδειας) πάνω σε αυτή που αποτύπωσα, και σε κάποιες διαστάσεις μου βγήκανε διαφορές πάνω από το 5%. Σε σύνολο όμως η επιφάνεια δεν αλλάζει σημαντικά (περί του 2%), καθώς κάποιες άλλες διαστάσεις παρουσιάζονται πιο μικρές.
-Έχεις δίκιο για την μεταβολή της κάτοψης και το τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση.
-Νομιμοποίηση δεν ξέρω άμα συμφέρει να κάνω (αναλόγως το πρόστιμο). Η ανέγερση της οικίας έγινε προ του 75 με απόδειξη παλαιότητας, συνεπώς πάει κατ. 1 άρα και οριστική εξαίρεση και το πρόστιμο ίσως να συμψηφίζεται με όλα τα υπόλοιπα (παραπάνω εργασία πχ σχέδια, διαδικασία) που θα κάνω ως Μηχανικός για την νομιμοποίηση.
-Δεν έχω βρει καμία παρόμοια περίπτωση από κάπου αλλού, παρόλο που το αντιμετωπίζω σε αρκετές περιπτώσεις που αναμένονται να τακτοποιηθούν.
-Υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες στην οικία πλην αυτής, συνεπώς στο να το σπάσω σε νομιμοποίηση μερικών και τακτοποίηση άλλων δεν ξέρω εν τέλει εάν συμφέρει, αν και απ` όσο το σκέφτομαι ξανά δεν βλέπω να τις γλυτώνω (και τις δύο-νομιμοποίηση και τακτοποίηση).